Židovský hřbitov Třebíč

Židovský hřbitov v Třebíči patří k největším v České republice. Rozkládá se na severní stráni Hrádku na celkové ploše 11 678 m². Lze na něm najít 2600 náhrobků, z nichž je nejstarší dosud čitelný datován rokem 1631. Pochováno zde bylo asi 11 000 lidí.

Hřbitov byl založen v 2. polovině 15. století. Asi do roku 1468 židé pravděpodobně pohřbívali své zesnulé přímo při klášterní zdi. Tamní pohřebiště bylo zrušeno a nové umístěno na odvrácené, severní svažité straně Hrádku. Když roku 1888 došlo k průtrži mračen a povodni, v jejichž důsledku byly některé hroby vyplaveny, byl hřbitov rozšířen jižním směrem (nová část hřbitova). V této části stojí památníky obětem první světové války (z roku 1922, 20 obětem) i druhé světové války (z roku 1957, 290 obětem).

K nejhodnotnějším patří barokní náhrobky takzvaného jihomoravského či mikulovského typu z poloviny 18. století, bohatě zdobené ornamentálními prvky. Na zdejším hřbitově se aktivně pohřbívalo až do poloviny 20. století.

Důstojný pohřeb obyvatel ghetta obstarávalo tzv. Svaté bratrstvo (chevra kadiša), jež se staralo o zesnulé, nemocné a o nejchudší příslušníky obce. Členství v bratrstvu bylo považováno za společenskou poctu bez ohledu na majetek či sociální status.

V blízkosti vchodu na hřbitov byla v roce 1903 vybudována nová obřadní síň.


Mapa

Odkazy

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*